Czyszczenie kabiny prysznicowej – domowe sposoby oraz wybór odpowiedniego preparatu

Szklana kabina prysznicowa, duży brodzik oraz nowoczesna, elegancka armatura to marzenie niemal każdego właściciela mieszkania. Przy tym ważna jest również nieskazitelna czystość, brak gromadzącego się kamienia czy zanieczyszczeń. Każdy kto sprząta łazienkę wie, że nie ma nic bardziej denerwującego niż zacieki i białe plamy. Jak im zapobiec? Czy czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami przynosi efekty? Jakich preparatów używać do sprzątania łazienki?

Domowe sposoby na błyszczącą kabinę prysznicową

Czysta, lśniąca łazienka to przede wszystkim zdrowa i bezpieczna przestrzeń. Nikt z nas nie lubi efektu powstających zacieków czy wiecznie zbierającego się kurzu. A co z kabiną prysznicową? Choć wielu osobom czyszczenie kabiny prysznicowej spędza sen z powiek, to w rzeczywistości można uniknąć nieprzyjemnego efektu i syzyfowej pracy dzięki kilku trikom. Oto domowe sposoby na czyszczenie kabiny prysznicowej:

  • soda oczyszczona – mieszanka tego białego proszku z wodą pozwoli uzyskać papkę o właściwościach czyszczących. Warto takiej mikstury użyć do sprzątania brodzika oraz samej kabiny. Sporządzony preparat należy nałożyć na zabrudzenia, zacieki czy widoczny na szybie kamień, a następnie spłukać sodę wodą, polerując wyczyszczoną powierzchnię.
  • kwasek cytrynowy – w połączeniu z wodą może uczynić cuda. Z mikstury należy korzystać tak samo, jak z innych detergentów. Najlepiej sprawdzi się ona przelana do specjalnego dozownika czy spryskiwacza. Metodę tę można wykorzystać niemalże na każdej przestrzeni unikając nakładania preparatu na elementy marmurowe.
  • czyszczenie parą wodną – to również idealne rozwiązanie, które pomaga pozbyć się niechcianych zacieków i brudu. Para o wysokiej temperaturze zabija również zarazki i bakterie gromadzące się niemalże w każdym zakamarku łazienki.
  • ocet – mikstura z wody i octu może nie pachnie najładniej, jednak przynosi widoczne i natychmiastowe efekty. Aby zmienić woń mieszanki należy dodać kilka kropel ulubionego aromatu czy olejku eterycznego. Preparatem nasączyć chusteczkę lub ściereczkę, ułożyć na zabrudzone miejsce, a po godzinie zdjąć i wypolerować powierzchnię. Mieszankę można również nakładać na kabinę prosto ze spryskiwacza, wycierając szybę suchą ściereczką.

Preparaty do czyszczenia łazienki

Czyszczenie kabiny prysznicowej można również wykonać przy pomocy specjalnie wyprodukowanych środków i detergentów. Zakupione artykuły powinny przede wszystkim być dostosowane do tych czynności, w swoim opisie posiadać dokładne przeznaczenie. Na etykiecie powinny znajdować się informacje dotyczące zakazów i uwag producenta: do jakich powierzchni nie używać detergentu oraz inne środki bezpieczeństwa.

Jak szybko wyczyścić łazienkę? Ponadto dobry i skuteczny preparat wspomagający czyszczenie kabiny prysznicowej powinien posiadać ładny zapach, odpowiednią pojemność, być wydajny, a przede wszystkim bezpieczny. Dobór środka uzależniony jest od oczekiwań użytkownika oraz rodzaju brudu czy materiałów, z których wykonana jest armatura.

You May Also Like