Czy osoby z cukrzycą mogą spożywać miód?

Miód jest naturalnym środkiem słodzącym powstałym w wyniku współdziałania kwiatów i pszczół. Jako substancja słodząca jest godna uwagi ze względu na swoją słodycz. Jest to pokarm o wysokiej natychmiastowej mocy energetycznej, łatwy do strawienia i przyswojenia. Miód a cukrzyca. Czy diabetyk może jeść miód? Czy odpowiedź na to pytanie to stanowcze “nie”, czy może są jakieś niuanse?

Skład miodu

Miód jest produktem słodkim, o kremowej i kleistej konsystencji. Łyżeczka zwykłego miodu ma zwykle około 15 gramów węglowodanów i 60 kcal, które są również pustymi kaloriami, bez żadnego wkładu odżywczego poza energią, jak to się dzieje w przypadku cukru.

Skład miodu będzie się nieco różnił w zależności od rodzaju miodu i jego pochodzenia, ale ogólnie rzecz biorąc, miód zawiera:

  • 18% wody
  • 38% fruktozy
  • 31% glukoza
  • 1% sacharozy

Jak widać, miód to czysty cukier. Zarówno fruktoza, jak i glukoza są cukrami prostymi, co oznacza, że przechodzą bezpośrednio do krwiobiegu, podnosząc tym samym poziom cukru we krwi. Miód nie jest więc pokarmem zalecanym dla diabetyków, wręcz przeciwnie.

Właściwości miodu pszczelego

W niektórych przepisach kulinarnych cukier jest zastąpiony miodem i jest on oznaczony jako “zdrowy”, ponieważ nie zawiera cukru. Warto przyjrzeć się temu bliżej. To prawda, że miód jest bardziej słodki niż cukier, ale ilości potrzebne w deserach są nadal bardzo duże, a to oznacza, że nie pozbywamy się najgorszej strony miodu: kalorii.

Miód jest produktem wysokokalorycznym, tzn. zawiera niewiarygodną ilość kalorii, nawet więcej niż cukier. Sprzyja to rozwojowi chorób takich jak pogłębianie cukrzycy, nadwaga czy choroby serca, które są spowodowane nadmiernym spożyciem kalorii. To prawda, że miód zawiera witaminy i przeciwutleniacze, więc przynajmniej jego kalorie nie są tak puste jak w przypadku cukru, ale nie czyni to z niego zdrowej żywności, którą można spożywać bez umiaru, poza tym ilość witamin jest bardzo niska.

Czy diabetyk może jeść miód?

Miód a cukrzyca. Istnieją następujące przypadki, w których możliwe jest spożywanie miodu przez diabetyków:

  • W ramach zdrowej i zbilansowanej diety można jeść miód w niewielkich ilościach i bardzo, bardzo sporadycznie. Miód nigdy nie powinien być czymś, co jest często spożywane w diecie cukrzyka, w rzeczywistości lepiej jest unikać miodu, gdy tylko jest to możliwe i powinny towarzyszyć mu niektóre żywności z błonnikiem, który opóźnia wchłanianie cukru.
  • W przypadku hipoglikemii. Hipoglikemia to sytuacja, która występuje, gdy poziom glukozy we krwi jest niższy od normy. W takich przypadkach niewielka ilość miodu może być użyta do zrównoważenia poziomu cukru, dzięki szybko działającym cukrom. Niemniej jednak jest to tylko wyjątek.

Osoba z cukrzycą powinna spożywać nie więcej niż 10% cukru w całkowitej ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia. Innymi słowy, jeśli spożywa się około 2000 kcal dziennie, można zjeść około 3 łyżek naturalnego miodu tego dnia. Ważne jest również, aby wiedzieć, że ilość cukrów, miodu i innych składników w diecie zależy od każdego człowieka, jego stylu życia i specyficznych potrzeb.

You May Also Like